על המחזור
  דבר לאה הרטום   
  הרב ד"ר מנחם עמנואל
הרטום ז"ל
  דפי דוגמה
  דבר הרב ישראל מאיר לאו
  דבר הרב אליו טואף   
  מבוא המתרגם
  איך להזמין
  הורד מצגת


הקדמת לאה הרטום

במלאת שלוש עשרה שנה להסתלקותו של בעלי ז"ל, הרב ד"ר מנחם עמנואל הרטום, אני מגישה בהתרגשות מרובה לדפוס את המחזור השלם על פי המנהג האיטלקי, בהתאם למנהגי כל הקהילות, במהדורה חדשה, בשלושת הכרכים יחד.

הדפסה חוזרת זו נדרשה, שכן המהדורה הראשונה, אשר יצאה לאור בסוף המאה שעברה, אזלה.

החלק העברי של המהדורה הראשונה של המחזור הוקלדה בכובד ראש ובדייקנות מרובה על ידי מר יעקב פרומקין ז"ל, איש ירושלים. עבודתו זוכה להערכה ולשימוש גם לאחר פטירתו. יהי זכרו ברוך.

קיבלתי על עצמי לכלול במהדורה זו את כל התיקונים אותם השאיר לי בעלי מנחם עמנואל ז"ל, וזאת בנוסף לתרגום לעברית של תוכן העניינים של העבודה, ההקדמה של הרב אליו טואף והמבוא של המחבר: לשם כך נעזרתי בסיועו של הרב גבריאל סוראני ושל בני דוד, לשניהם אני מודה. לצורך התיקונים והעריכה הסופית של הטקסטים נעזרתי בשיתוף הפעולה הנהדר של נכדתי תמר מדינה הרטום.

הוספתי למהדורה זו כנספח גם את הטקסט של חוברת בעברית, אשר בעלי הוציא לאור בשנת 1972 במהדורה מצומצמת, כדי להנחיל לנכדינו את מנהגי המשפחה. חוברת זו כוללת את המסורות הייחודיות של משפחת הרטום, שנבעו מהמנהגים של הקהילות במחוז פיימונט שאינן קיימות עד ושכונו אפ"ם (אסטי, פוסנו ומונקלוו) ושמקורם במנהג הצרפתי העתיק. החוברת כוללת גם את נוסח ברכת המזון הנובע מאותו מקור והנהוג במשפחתנו דורות רבים.

תודתי העמוקה לקהילת טורינו על תרומתה למהדורה החדשה הזאת של המחזור השלם לזכר בעלי המנוח ולהכרת תודה לשנים שהוא הקדיש לה.

כדי לאמת בדייקנות פרטים מסוימים של מנהגי קהילותיהם, פניתי לרב משה אלברטו סומך מטורינו, לרב הילל סרמוניטה מירושלים ולמר יונתן פצ'יפיצ'י מרומא, להם אני מודה על שיתוף הפעולה האדיב והדייקני. ועוד אני מודה לחברתי, שושנה ארי, על עצותיה אשר ניתנו במסירות רבה.

לא אשכח להודות גם ליאיר מדינה, בעליו של ה Jerusalem Fine Art Prints, אשר השקיע באהבה ממיטב מרצו ומקצועיותו לשם ההוצאה לאור של המחזור במהדורה הנוכחית. תקוותי היא כי תהיה הערכה לתרומתי הצנועה להוצאת המחזור, הנובעת מהאהבה וההערכה לבעלי, ומהרצון להעריך את עבודתו האחרונה והחשובה ביותר, עבודה שבאמצעותה הוא ביקש להביע את הוקרתו לתפוצה היהודית באיטליה, בה הוא נולד והתחנך.

נזכור כאן את הגברתCarla Mortara Debenedetti ז"ל, דמות יקרה המסמלת את יהדות איטליה, אשר פעלה בכל מרצה כדי להעביר את ערכי המסורת שלנו לבני משפחתה, לכל מי שהיה קרוב אליה ולמוסדות היהודיים להם היא הייתה שייכת. יהי זכרה ברוך.

לאה אלנה רוסי הרטום