על המחזור
  דבר לאה הרטום   
  הרב ד"ר מנחם עמנואל
הרטום ז"ל
  דפי דוגמה
  דבר הרב ישראל מאיר לאו  
  דבר הרב אליו טואף   
  מבוא המתרגם
  איך להזמין
  הורד מצגת


הרב ד"ר מנחם עמנואל הרטום ז"ל

הרב ד"ר מנחם עמנואל הרטום ז"ל נולד בטורינו, איטליה, בל' באב התרע"ו (1916 למניינם), ליעל לבית קאסוטו ולרב פרופ' אליה שמואל הרטום.

הוא סיים את השכלתו הרבנית הראשונית בעיר פירנצה בשנת 1933. לאחר ארבע שנים קיבל את ההסמכה לרבנות מבית המדרש לרבנים שברומא ובאותה שנה קיבל גם את התואר דוקטור לספרות איטלקית ולפילוסופיה עם התמחות לשפות שמיות, מאוניברסיטת רומא. הוא התחנך על ברכיהם של מורים יידועי שם באיטליה, ביניהם הרב פרופ' משה דוד קאסוטו ז"ל ואביו, הרב אליה שמואל הרטום ז"ל. בין השנים 1937 - 1938 כיהן כרב ראשי של העיר פרוג'יה.

הרב הרטום ז"ל עלה לארץ ישראל בשנת 1939 והחל לעבוד את ארצו כחקלאי במגדיאל, לאחר מכן התמסר לעבודות הוראה וספרות שונות ובמשך למעלה מעשרים שנה היה אחראי לפרסומי נציבות שירות המדינה. הוא נישא בשנת 1942 ללאה אלנה לבית רוסי והם העמידו יחד דור צאצאים: ארבעה בנים חיים ושבעה עשר נכדים.

הוא התעניין מאז ומעולם בתרבות היהודית שבאיטליה ונשלח מטעם מדינת ישראל ללמד את מורי בתי הספר היהודיים באיטליה בין השנים 1956 1958. כיהן כרב ראשי של קהילת ונציה בין השנים 1973 - 1977 וגם לימד עברית מודרנית באוניברסיטת ונציה ובבית המדרש לרבנים שברומא. בין השנים 1985 - 1987 כיהן כרב ראשי של קהילת טורינו.

עיסוקו המרכזי של הרב הרטום ז"ל, אשר ליווה אותו לאורך חייו, היה בתחום הכתיבה, העריכה והתרגום. מבין כתביו המפורסמים נמנים חיבור המילון העברי-איטלקי והמילון האיטלקי- עברי, שיצא בשתי מהדורות, עריכת פרקי משנתו וכתביו של שד"ל, תרגומים של ספרות קלאסית ומדעית, תרגום קיצור שולחן ערוך, תרגום וביאור ספר המצוות של הרמב"ם, ייסוד ועריכת כתב העת "תורת החיים" בעברית ובאיטלקית וכן מאמרים, כתבות ופירסומים רבים אחרים. את יצירת המופת האחרונה שלו, המחזור האיטלייאני השלם, סיים הרב הרטום ז"ל ממש לפני פטירתו. יצירותיו שהושלמו, אך טרם יצאו לאור, הן: פנקסים של ארבעה מוהלים ממשפחת ויואנטי מונציה וכן תרגום מעברית של "עיונים של ספר בראשית" מאת נחמה ליבוביץ.

הרב ד"ר מנחם עמנואל הרטום ז"ל נפטר בירושלים ב י"ט בתמוז, התשנ"ב ( 1992למניינם).

יהי זכרו ברוך.